Jakie są podstawowe rodzaje kasków narciarskich? - Kraft Sport - NartyOK

Jakie są podstawowe rodzaje kasków narciarskich?

list Kategoria: Blog Dodano:

Kask narciarski jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego narciarza. U początkujących będzie stanowił niezbędne podczas częstych upadków zabezpieczenie delikatnej głowy, a u zaawansowanych miłośników śnieżnego szaleństwa sprawdzi się rewelacyjnie podczas niebezpiecznych wywrotek przy dużych prędkościach. Jeszcze niedawno niewielu narciarzy nosiło kaski, dzisiaj nikt nie podważa zasadności ich używania. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kaskom narciarskim.

Na co zwracać uwagę, wybierając kask?

Najważniejsze jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas kask posiada homologację. To ona określa poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia dany kask. Przed przystąpieniem do mierzenia kasków, powinniśmy zmierzyć obwód naszej głowy. Zróbmy to specjalną miarą krawiecką. Przyłóżmy ją około 1 cm nad brwiami i zmierzmy obwód. Uzyskany w ten sposób wynik możemy porównywać do parametrów podanych na każdym kasku, aby przekonać się, czy będzie dla nas dobry. 

Pamiętajmy, że przed dokonaniem zakupu, powinniśmy zmierzyć kilka kasków, aby wybrać najlepiej dopasowany do kształtu naszej głowy model. Idealny kask nie powinien powodować żadnych ucisków, a także nie spadać na oczy ani na kark – powinien być wręcz idealny.

 

Podstawowe rodzaje kasków narciarskich:

  • Kaski z twardą skorupą – tak z wanny z twardymi uszami – w tych kaskach twarda skorupa chroni całą głowę oraz uszy narciarza. Są mniej komfortowe od modeli z miękkimi uszami, ale zapewniają lepszą ochronę głowy, co jest niezwykle istotne dla zaawansowanych i wyczynowych narciarzy, kaski te są przede wszystkim stosowane przez sportowców, zazwyczaj posiadają homologację FIS dopuszczającą dany kask do startu w zawodach.
  • Kaski z miękkimi uszami – ten typ kasków jest szczególnie polecany do jazdy rekreacyjnej. Przede wszystkim ze względu na fakt ułatwionej komunikacji z narciarzem, który dzięki miękkim uszom po prostu słyszy znacznie więcej i lepiej niż w innych kaskach. Jego wielką zaletą jest też komfort użytkowania, nie będzie nas uwierał w okolicach żuchwy i szczęki.
  • Kaski z przyłbicą – są kaski, w których dodatkowo posiadamy tak zwaną przyłbicę, która zastępuje nam gogle. Kaski zazwyczaj preferowane przez osoby, które jeżdżą w okularach bądź lubią mieć wszystko w jednym. Przyłbica ma bardzo dużo miejsca dzięki czemu, okulary bez problemu się zmieszczą, jednocześnie kask trzeba troszkę bardziej szanować, a to ze względu na szkło przyłbicy, zazwyczaj kask służy ochronie i to czy nam upadnie raczej nas nie rusza, jednakże trzeba uważać, aby nasz kask z przyłbica nie upadł nam na szkło przyłbicy, bo może się porysować.

Kask na czapkę – stosowany głównie we freeridzie i touringu gdzie mamy różne warunki pogodowe oraz jak np. wędrujemy, kask bardzo przydatny, wchodzimy na górę w czapce, a podczas zjazdu zakładamy na czapkę kask i po sprawie. Kaski te nie posiadają żadnego ocieplenia, jest to jakby sama skorupa integralną z naszą czapką.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło