Właściwy wybór nart biegowych - Kraft Sport - NartyOK

Właściwy wybór nart biegowych

list Kategoria: Blog Dodano:

Kiedyś trasy narciarskie były przygotowywane bez użycia maszyn. Wówczas najważniejszym kryterium w doborze nart była ich długość. Chroniły one przed zapadaniem się w śniegu. Obecnie trasy ubijane są przez skutery śnieżne, ratraki, dzięki czemu śnieg jest równy i dobrze ubity. Większego znaczenia w odpowiednim wyborze nart biegowych nabrała ich sztywność i elastyczność.

Podstawowe kryteria

Narty biegowe dobiera się do przede wszystkim do wagi, ale również do umiejętności oraz siły mięśni narciarza. Każdy, kto dopiero zaczyna, osoby starsze czy mniej aktywne sportowo, powinny mieć narty mniej sztywne. Dla zaawansowanych i sportowców przeznaczone są narty sztywniejsze. Producenci nart biegowych przypisują długość poszczególnych modeli do przedziału wagi biegacza. Należy jednak pamiętać, by do swojej wagi doliczyć jeszcze ubranie, buty, kije oraz plecak. W niektórych sklepach sportowych znajdują się nowoczesne urządzenia, które mierzą siłę dociśniętej narty biegacza i w ten sposób dobierają odpowiedni model. Długość nart biegowych należy dopasować do pozostałych kryteriów. Nie mogą być zbyt długie, gdyż będzie to problemowe w ich manewrowaniu, skręcaniu, czy pługowaniu. Poza tym trzeba się liczyć z ich transportem i przechowywaniem. Lepiej wybrać krótsze narty, ale odpowiednie do swojej wagi.

Techniki narciarstwa biegowego

Cechami nart biegowych są sprężystość i wygięcie w łuk. Inny rodzaj wybieramy do techniki klasycznej, a inny do łyżwowej. Natomiast zawsze pamiętamy o tym, że sztywność nart musi być odpowiednia przede wszystkim dla wagi, siły oraz umiejętności biegacza. Część ślizgu nart biegowych klasycznych unosi się na wysokość kilku centymetrów ponad podłoże. Jest wyposażona w łuskę bądź smarowana smarem odbiciowym. Dzięki temu zapobiega cofaniu nart. Narciarz bez oporu może przesuwać nartę do przodu. W technice łyżwowej narty są ustawiane pod kątem do kierunku ruchu. Daje to możliwość odbijania się z większą dynamiką, a także zapobiega cofaniu się nart. Jeżeli narta będzie zbyt sztywna dla wagi narciarza, to jej obciążenie i próba dociśnięcia do podłoża, będą utrudnione bądź niemożliwe. Narta będzie się wyślizgiwać zwłaszcza na podbiegach lub oblodzonych bądź bardzo twardych pokrywach śniegu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło