Wyjazd w góry. Narty czy deska?

list Kategoria: Blog Dodano:

Wiele dorosłych osób jadących na urlop w górach decyduje się po raz pierwszy w życiu spróbować białego szaleństwa. Większość z nich wybiera naukę jazdy na nartach, są one w Polsce cały czas najbardziej popularne. Jednak część decyduje się zacząć naukę na stoku od deski snowboardowej. Jakie są podstawowe różnice między tymi sportami i co warto o nich wiedzieć?

Narty

Instruktorów narciarstwa jest pełno na każdym popularnym stoku, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem jednego z nich. Sprzęt narciarski można wypożyczyć, jednak na pierwszy wyjazd zwarto zakupić chociażby swój kombinezon i kask, by czuć się w nich wygodnie, higienicznie i komfortowo. Chociaż szusowanie po śniegu wydaje się łatwe, po pierwszym dniu nauki na pewno złapią nas zakwasy. Warto więc przed wyjazdem trochę porozciągać mięśnie wykonując odpowiednie ćwiczenia. Nauka jazdy na nartach wiąże się z częstymi upadkami, nastawmy się więc na nie psychicznie. Naukę zaczniemy od tzw. oślej łączki, czyli fragmentu terenu, który jest prawie płaski. Tam instruktor pokaże nam jak zrobić tzw. pług i skręcać zjeżdżając ze stoku. Na nartach do dyspozycji mamy kijki, które uławiają utrzymanie równowagi i przejścia po płaskich odcinkach.

Snowboard

Na snowboardzie swoich sił nie raz próbują doświadczeni narciarze i okazuje się, że na desce zupełnie inaczej pracuje się ciałem niż na nartach. Do deski przyczepione są obie nogi, co uniemożliwia przeniesienie ciężaru w razie utraty równowagi. Z deski upada się więc albo na kolana, albo na pupę. Deski snowboardowe za to są łatwiejsze do opanowania dla osób początkujących, gdyż nie krzyżują się jak narty już przy próbie zrobienia pierwszego kroku. Za  to wstanie po upadku na desce jest sztuką samo w sobie i sprawia trudności nawet doświadczonym narciarzom. Na desce nie używa się kijków. Czasami więc trzeba ją po prostu przenieść po płaskim terenie, gdyż nie ma jak prześlizgnąć się po nim. W nauce jazdy na snowboardzie trudne jest również stawanie na krawędzi deski, gdyż wymaga doskonałego balansu ciała.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło