Jak dobrać odpowiedni model nart

list Kategoria: Blog Dodano:

Przed zbliżającym się sezonem każdy narciarz który nie posiada jeszcze swojego sprzętu staje przed poważnym dylematem – na jaki model nart się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej postaramy się podać kilka najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nart tak, aby były one w pełni bezpieczne oraz wygodne.

Dobór nart do wzrostu

Podstawowym kryterium, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze nart, jest dopasowanie ich długości do wzrostu oraz wagi posiadacza. Podstawową zasada mówi, że narty postawione pionowo w żadnym wypadku nie powinny przekraczać wzrostu narciarza. Optymalnie powinny sięgać mniej więcej  do brody. W teorii narta powyżej brody jest nartą bardziej wymagającą natomiast  krótsza  to dobry wybór dla początkujących. Warto jednak wiedzieć, że od kilku lat na rynku funkcjonuje technologia rocker która czyni narty znacznie krótszymi a jednocześnie bardziej skrętnymi.

Od poziomu zaawansowania zależy również dobór nart pod kątem twardości. Na miękkich nartach jeździ się łatwiej, natomiast twarde egzemplarze pozwalają na rozwijanie większych prędkości. W sklepach znajduje się szeroki wybór sprzętu pochodzącego od wielu producentów, co pozwala na dobór odpowiedniego modelu, także pod kątem wagi oraz umiejętności kupującego. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Dostosowanie typu nart do stylu jazdy

Warto pamiętać że długość, twardość czy kąt krawędzi nart to nie jedyne parametry, jakie je określają i rozróżniają. Ogromny wybór modeli oparty jest także na wielu stylach jazdy, do jakich są przeznaczone. Dla początkujących najlepsze będą łagodnie taliowane narty carvingowe, a na  zróżnicowane trasy zjazdowe – all mountain. Natomiast osoby preferujące ostrzejszą jazdę, często poza wyznaczonymi trasami, powinny zastanowić się nad nartami freeride oraz Freestyle. Największe prędkości zapewniają z kolei narty Race, jednak te najczęściej wybierane są przez sportowców i na  mniej utwardzanych trasach mogą być niezbezpieczne.

W celu wyboru najlepszego dla siebie modelu najlepiej skorzystać z profesjonalnego salonu narciarskiego lub wypożyczalni nart. Obecni tam fachowcy z pewnością pomogą dostosować wszelkie parametry do indywidualnych potrzeb.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło