Jak wybrać buty snowboardowe? - Kraft Sport - NartyOK

Jak wybrać buty snowboardowe?

list Kategoria: Blog Dodano:

Wygodne, dobrze dopasowane buty snowboardowe mogą przesądzić o tym, czy pobyt na stoku będzie udany, czy nie. Osoby, które już jeździły na desce, wiedzą mniej-więcej, czego oczekują od butów. Ci, którzy swoją przygodę ze snowboardem dopiero zaczynają, powinni przed zakupem przeczytać poniższy wpis.

Twarde czy miękkie?

Buty snowboardowe najłatwiej jest po dzielić na twarde i miękkie. O stopniu twardości danych butów świadczy w ich opisie wskaźnik „flex index” lub „support”. Im jest on wyższy, tym buty są twardsze. Twardość butów dobiera się do umiejętności danego snowboardzisty. Twarde buty dedykowane są osobom zaawansowanym. Wymagają specjalnych wiązań i twardej deski. Dzięki twardym butom snowboardzista lepiej ją czuje i łatwiej prowadzić mu ją przy dużych prędkościach. Przypominają one buty narciarskie, świetnie chronią staw skokowy, kości śródstopia i kostki. Buty miękkie z kolei są idealne dla osób początkujących, zapewniają dobrą stabilność stopom i kostkom. Dużo łatwiej się w nich chodzi. Buty miękkie stanowią większość, jeśli chodzi o asortyment dla kobiet i dzieci. Należy pamiętać o tym, że buty snowboardowe muszą pasować do wiązań i odwrotnie. Do twardych butów należy dopasować twarde wiązania, wybierając buty step-in, trzeba zadbać o wiązania z tym systemem.

Przymierzanie butów

Buty snowboardowe powinno się przed zakupem przymierzyć. Buty mierzymy na skarpetki, w jakich będziemy jeździć. But powinien przylegać do stopy, lecz jej nie uciskać. Nie może być zbyt duży (wkładka z czasem trochę się rozejdzie), gdyż utrudni nam to manewrowanie deską. Oceńmy, czy pasuje nam system zapinania buta, czy wygodnie będzie nam robić to w rękawiczkach. Po dokładnym zasznurowaniu sprawdźmy, czy buty snowboardowe dobrze trzymają piętę – nie może ona wykonywać żadnych ruchów. Dobrze jest przyjąć pozycję jak do jazdy i oprzeć lekko na językach, aby sprawdzić, czy na pewno nic nas nie uciska. Warto sprawdzić kilka par, aby zobaczyć różnice. Zanim kupimy buty, oceńmy ich jakość. Sprzęt snowboardowy musi znieść naprawdę wiele. Dopiero ostatnią rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy zakupie, jest wygląd butów.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło